Podstawowe zwroty w języku francuskim - przydatne podczas wakacji we Francji

Posiadanie podstawowych zwrotów w języku francuskim może uczynić Twoją podróż do Francji o wiele łatwiejszą. Istnieje kilka wspólnych zwrotów, które można wykorzystać do powitania ludzi, podziękować im i poprosić o rzeczy. Istnieje również kilka idiomów, które możesz wykorzystać w swoich rozmowach.

Pozdrowienia

Pozdrowienia po francusku podczas wakacji mogą wydawać się zniechęcające, zwłaszcza jeśli nie wiesz zbyt wiele o języku. Jeśli jednak poświęcisz czas na naukę kilku podstawowych zwrotów powitalnych, możesz w pełni wykorzystać swoją podróż. Przekonasz się również, że poznanie lokalnego slangu pomoże Ci wzmocnić Twoje umiejętności konwersacyjne.

Istnieją trzy francuskie pozdrowienia, których możesz użyć podczas pierwszej rozmowy z osobą z Francji. Są to bonjour, tu i vous. Każde z nich jest używane w inny sposób w różnych sytuacjach. Możesz użyć bonjour, kiedy pierwszy raz spotykasz Francuza, tu, kiedy spotykasz przyjaciela i vous, kiedy spotykasz kogoś, kogo nie znasz – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu medycynakobieca.pl.

W niektórych regionach Francji istnieje zasada, że należy dać całusa tylko raz. Inne regiony wolą dawać pocałunki dwa lub cztery razy. W większości krajów francuskojęzycznych można dać pocałunek w policzek.

We Francji pocałunek w policzek znany jest jako La Bise. Nie zawsze wypada dać buziaka, jeśli jesteś w formalnym otoczeniu, ale możesz być bardziej pewny siebie, jeśli dasz buziaka w policzek, jeśli jesteś w swobodnym otoczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, Francuzi oczekują pocałunku w policzek na powitanie. Nie jest również uważane za niegrzeczne lub niewłaściwe dawanie buziaka, gdy wychodzisz ze sklepu lub kawiarni. W niektórych krajach można jednak zostać przywitanym uściskiem dłoni.

Pytania

Zwiedzanie Francji może być świetną zabawą, ale podróżowanie może być wyzwaniem. Oprócz poznania lokalnej kultury, możesz chcieć zadawać pytania podczas wakacji we Francji. Dzięki temu lepiej zrozumiesz kraj i ludzi, którzy nazywają go domem.

Na przykład, możesz poprosić miejscowego, aby opowiedział Ci o lokalnych restauracjach. Możesz też zapytać o najlepsze miejsca do odwiedzenia. We Francji jest wiele rzeczy do zrobienia. Istnieje wiele ikonicznych zabytków do odwiedzenia. Pytając miejscowych o to, co najlepiej robić we Francji, pomożesz zaplanować swoją podróż.

Możesz także zapytać miejscowego o najnowsze i najwspanialsze rozwiązania w zakresie transportu. Francuski system kolejowy, SNCF, obsługuje większość głównych miast. Lokalny francuski planista podróży może pomóc Ci w rezerwacji biletów i poruszaniu się po systemie transportowym.

Podczas wakacji we Francji warto zadać pytanie o najnowszy system kontroli zdrowia na granicy. System kontroli zdrowia na granicy był źródłem frustracji dla niektórych zagranicznych podróżników. System ten opóźnia wjazd niepokojących wariantów. Nie wymaga on jednak od zagranicznych gości przepustki do szczepień. Od 1 sierpnia 2022 r. system kontroli zdrowia na granicy nie jest już wymagany na profesjonalnych targach.

Zadawanie pytań podczas wakacji we Francji może nie być wymogiem, ale może pomóc lepiej zrozumieć kraj i ludzi, którzy nazywają go domem. Zadawanie właściwych pytań może być świetną zabawą i pomoże Ci zapamiętać Twoją podróż. Właściwe pytania pomogą Ci również zapytać o rzeczy, o których być może nie pomyślałbyś, aby zapytać.

Zwroty grzecznościowe

Posiadanie kilku zwrotów grzecznościowych podczas podróży do Francji może sprawić, że podróż będzie przyjemniejsza. Używanie tych zwrotów może sprawić, że poczujesz się pewniej i poprawisz swoje interakcje z mieszkańcami.

Francuzi mają reputację grzecznych i uprzejmych. Oczekują od zagranicznych podróżników znajomości podstawowych zwrotów. Nie są one trudne do nauczenia, ale mogą wymagać trochę praktyki. Jeśli nie jesteś pewien jak ich używać, poproś o pomoc miejscowych.

Jednym z najważniejszych zwrotów grzecznościowych podczas podróży po Francji jest bonjour. Jest to pozdrowienie, które powinno być używane za każdym razem, gdy wchodzisz do sklepu. Używa się go również, aby podziękować komuś przy wychodzeniu ze sklepu. Formą liczby mnogiej jest bonsoir i powinno się jej używać wieczorem.

Zwrot ten jest również przydatny podczas spożywania posiłków. Można go użyć, aby poprosić kelnera o menu lub o wyjaśnienie rachunku. W wielu miastach kelnerzy nie mówią zbyt dobrze po angielsku i warto znać kilka zwrotów, które można z nimi wykorzystać.

Innym ważnym zwrotem, który należy znać jest s’il vous plait. Jest to bardziej formalna wersja angielskiego „proszę”. Używa się go również w sytuacjach formalnych. Używanie tego zwrotu może pomóc Ci uzyskać więcej jedzenia i lepszą obsługę od kelnera.

Francuzi mają również kilka innych zwrotów grzecznościowych, które możesz chcieć poznać. Należą do nich bonsoir, bons-moments i merci. Zwroty te pomogą Ci poradzić sobie we Francji, nawet jeśli nie mówisz po francusku.

Vous

Posiadanie kilku przydatnych zwrotów w języku francuskim może być najlepszym sposobem na nawiązanie kontaktu z mieszkańcami i wykorzystanie w pełni swoich wakacji. Francuzi to przyjazna grupa i często będą chętni do pomocy swoim zagranicznym gościom.

Aby jak najlepiej wykorzystać swoje wakacje, powinieneś zaopatrzyć się w rozmówki francuskie lub przynajmniej wydrukować kilka kluczowych zwrotów. Można je wykorzystać, gdy próbujemy dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa łazienka i co zamówić w restauracji. Mogą być również przydatne, gdy próbujesz zapytać o drogę lub sprawdzić swój paszport.

Możesz również rozważyć zakup guichet, małej kieszonkowej książeczki, która może być użyta do zapłacenia rachunku w restauracji lub do wejścia do okienka z biletami do muzeum. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wejścia.

Czekając na przyjazd autobusu lub pociągu, warto nawiązać krótką rozmowę. Jest to świetna okazja, aby zapytać o drogę, zapytać o najlepszy sposób dotarcia z punktu A do B lub po prostu zapytać o pogodę. Może to być również dobry sposób, aby zobaczyć swoje nowe otoczenie, ponieważ prawdopodobnie będziesz otoczony przez ludzi w ruchu.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest, aby mieć trochę zabawy, gdy jesteś na wakacjach. Jest wiele rzeczy do zrobienia, a odrobina planowania może pomóc sprawić, że twoja podróż będzie bryzą.

Dziękuję

Czy planujesz wakacje we Francji, czy już tam jesteś, nauka podstawowych zwrotów w języku francuskim może być zaletą. Zwroty te mogą pomóc Ci w poruszaniu się po kraju, robieniu zakupów i dopasowaniu się do innych w dobrej restauracji.

Francuzi są bardzo uprzejmi. Na przykład zapytają Cię, jak się masz. Będą również prawdopodobnie zapraszać Cię na specjalne okazje we Francji. Będziesz chciał być uprzejmy przez cały czas. Ważne jest również, aby mieć świadomość, że wiele osób we Francji nie mówi po angielsku, więc może być konieczne, aby zrobić z odrobiną francuskiego.

„Parlez-vous” (czyli 'czy mówisz’) jest prawdopodobnie najczęściej używanym ze wszystkich francuskich zwrotów. Często będziesz chciał go użyć przy zamawianiu po francusku, lub do małej rozmowy podczas podróży samolotem.

„Bonjour” (czyli witam) jest najłatwiejszym ze wszystkich francuskich zwrotów do nauczenia się. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś powiedzieć, gdy wchodzisz do sklepu lub gdy zadajesz pytanie. Powinieneś również używać go, aby uzyskać wskazówki, a także gdy pytasz, gdzie jest łazienka.

„Ou sont les toilettes” to kolejny przydatny francuski zwrot, oznaczający „Jakie są toalety?”. Jest to również dobre pytanie, aby zadać swojemu przewodnikowi po przybyciu do nowego miasta. Samo wyrażenie nie jest zbyt użyteczne, ale jest dobrym przełamaniem lodów.

„ca va” (czyli „jak się masz”) jest pytaniem nieformalnym. Francuzi są zwolennikami small talk, a to jest dobry sposób, aby dowiedzieć się, co słychać u przyjaciela.

Idiomy

Znajomość francuskich idiomów może być przydatna podczas wakacji we Francji. Mogą one pomóc Ci zaimponować mieszkańcom i jednocześnie nauczyć się francuskiej kultury. Ale jeśli nie wiesz, co one oznaczają, mogą być trudne do zrozumienia.

Idiomy w języku francuskim odnoszą się do zwrotów, które są specyficzne dla tego języka. Idiomy te zazwyczaj zawierają obrazek przedstawiający sytuację. Są one również często używane do opisywania niezgodnych ludzi lub zwierząt.

Na przykład, zwrot „pamer un lapin” oznacza postawienie kogoś na nogi. Zwrot ten jest używany, gdy osoba jest w złej sytuacji. Może również odnosić się do wychodzenia bez płacenia.

Inne popularne idiomy związane są z jedzeniem. Należą do nich „mettre son grain de sel” i „faire la grasse matinee”. Oznacza to robienie czegoś „tłustego” rano. Podobnie „leaving like an Englishman” oznacza odejście bez poinformowania o tym drugiej osoby.

Innym zwrotem jest „couter un bras”, co oznacza kosztować ramię. Zwrot ten jest również używany w odniesieniu do wzięcia francuskiego urlopu.

Innym idiomem jest „prendre quelqu’un la main dans le sac”. Odnosi się to do złapania kogoś na gorącym uczynku. Ten zwrot jest również używany do opisania kogoś, kto jest mokrym kurczakiem lub tchórzem.

Francuzi używają również idiomów dotyczących zwierząt. Na przykład, mają żart o noszeniu bagażu na szyi osoby. Żart odnosi się do faktu, że większość urzędników państwowych jest leniwa. Odnosi się również do irytujących ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *